Előzetes elvárások
Elvárások a MARMELA-tól!
Mi volt az a 10 elvárás, amit a Marmela-nak teljesítenie kellett?
Egy másik bejegyzésben írtam már, sok éve minden ősszel a családdal 70-80 kg szilvából főztünk kemény lekvárt. Az egész napos főzés és keverés fáradalmait már évekkel ezelőtt megoldottam egy lassú, hajtóműves motorral. A vitorla tengelyét acélból készítettem, a lapátokat fából faragtam ki.
Jó kis szerkezet lett, ma is üzemelő berendezés, hiszen nagyobb mennyiséget az ember nem visz a konyhába (bár őszintén megmondom, nagyon régen használtam).
Borozgatás közben vetődött fel egy kisebb, konyhai készülék megtervezésének lehetősége.
Mert ugye a borban bölcsesség, a sörben szabadság, a vízben pedig baktériumok vannak...
Tulajdonképpen ekkor született a MARMELA. Nem azonnal, de folyamatosan foglalkoztatott, hogy hogyan lehetne egy egyszerű, kis kompakt szerkezetet kreálni, ami elég egyszerű, hogy ne kelljen az össze- meg szétszereléséhez pilótavizsga, elég erős a motorja, könnyen tárolható legyen, stb.
Utána szinte mindjárt felmerült az igény a családi és az ismerősi körben, hogy nem mindenki tud, vagy akar ekkora mennyiséget főzni. A sűrű lekvárok esetében 8 - 15 órás főzési és keverési idővel kell számolni. Ez a tény az, ami legtöbbjüket elriasztotta ettől a kalandtól, engem pedig inspirált a megoldásra.
Csak ezek a hosszú főzési idejű, sűrű lekvárok alkalmasak a süteményekben való felhasználásra, mert a dzsemek, a hozzáadott anyagot tartalmazó lekvárok a sütés folyamán folyóssá válnak és kifolynak a tésztából. Lehet úgynevezett sütésálló lekvárokat kapni egyes boltokban.
A szerény véleményem szerint ezek nem lekvárok és egyáltalán nem sütésállók! Volt "szerencsénk" egyszer kipróbálni!
Másik megjelenő igény a cukormentes és tartósítószer mentes lekvárok készítése volt. Ez a kérdés csak néhány éve vetődött fel a családban, de azóta is próbáljuk a minimális szintre szorítani, értelmes keretek között.
Ezt az elvárást elsősorban úgy lehet hagyományos, konyhai eljárással megoldani, hogy a gyümölcsben lévő víztartalomat a főzés folyamán távozásra bírjuk. Ugyan ez a helyzet a ketchup, paradicsom, egyéb szószok készítésénél is.
Kérdés volt, hogy mi történik a vitaminokkal? Néhány hozzáértő szakemberrel történt beszélgetés alapján kiderült, hogy a vitaminok már kicsivel 60-80 C fok felett alig maradnak meg az anyagban.
A C-vitamin kapcsán van egy külön blog bejegyzés, ahol érdekes sorokat olvashatsz!.
A nyomelemek viszont szinte maradéktalanul megmaradnak.
A természetes következtetés az, hogy a vitaminokat friss zöldségből, gyümölcsből tudjuk pótolni, a lekvárok azonban figyelemre méltó nyomelem források.
Az előzetes elvárások a következők voltak:
- Biztosítani a folyamatos, egy menetben akár 10-15 órán át tartó keverést.
- Alacsony (12V DC) feszültségű motor alkalmazása, mert így teljesen kiküszöbölhető a véletlen áramütés veszélye, hiszen mégis csak gőz fölött dolgozik.
- Alacsony fordulatszámú és elég nagy nyomatékkal rendelkező motor alkalmazása.
- Konyhai használatban általánosan használható rozsdamentes főzőedény használata. Így az edényt más célokra is tudják használni.
- Minden alkatrész esetében Wnr. 1.4301 (KO-33) élelmiszeriparban használatos kitűnő minőségű rozsdamentes acél alkalmazása.
- Könnyű tisztíthatóság, hagyományos mosogatóban vagy mosogatógépben.
- Egyszerű, nem technikai beállítottságú felhasználók számára is könnyű összeszerelhetőség.
- Az alkatrészek tárolása kis helyen legyen megoldható, ne igényeljen külön tárolási lehetőséget.
- A csomagoláskor az alkatrészek sérülésmentességét biztosítani kell. (az edény eredeti csomagolásán belül.)
- Olyan főző-keverő berendezést konstruálni, ami igazi segítséget nyújt a használójának hosszú időn keresztül, problémamentesen, 3 éves garanciával.
Elmondhatom, hogy a fejlesztés eredményeként létrejött "MARMELA" főző-keverő berendezés maradéktalanul teljesíti az előzetes elvárásokat.
A legkisebb kompromisszumot sem voltam hajlandó megkötni az elvárásokat illetően, de nem is volt szükség arra.